Ze świata sztukaterii - o elegancji we wnętrzu

a sztukaterii jest preferowanych w konkretnym sklepie. Taka sztukateria zwykle jest także bardzo charakterystyczna i posiada świetnie dobrane kolory, a jednocześnie pozostaje niezwykle stylowa. Dzięki temu może sprawdzić się w każ

Ze świata sztukaterii - o elegancji we wnętrzu

Dobrze dobrana sztukateria

Sztukateria może być wykonywana na specjalne zamówienie. Wówczas jest ona tworzona w oparciu o życzenia klientów, a nie o to, jaki styl wykonywania sztukaterii jest preferowanych w konkretnym sklepie. Taka sztukateria zwykle jest także bardzo charakterystyczna i posiada świetnie dobrane kolory, a jednocześnie pozostaje niezwykle stylowa. Dzięki temu może sprawdzić się w każdego rodzaju pomieszczeniu. Jej wyrazistość sprawia, że każde pomieszczenie, w którym została umieszczona zupełnie innego wyrazu i może uchodzić za najważniejsze pomieszczenie znajdujące się w konkretnym budynku. Wobec tego wydaje się, że warto wydać nawet większą kwotę pieniędzy na to, aby udało się zamieścić w konkretnym budynku pięknie wyglądającą i wyrazistą sztukaterię.


Jeżeli w detalu architektonicznym otwory są

Ażur stosowany jest zarówno w rzemiośle artystycznym (kraty, ozdobne siatki) jak i tkaninach artystycznych.

W architekturze ażur jest zespołem dekoracyjnym w postaci elementów ozdobnych np. balustrad, przezroczy, maswerków. Występował we wszystkich epokach architektonicznych. Jest typowy dla sztuki mauretańskiej, hinduskiej, gotyckiej i późnoruskiej. Jeżeli w detalu architektonicznym otwory są zamknięte w tle, wówczas nosi on nazwę ażuru ślepego.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ażur


Określenie klucz częściej stosuje się w

Zwornik, klucz ? szczytowy kliniec łuku lub niektórych typów sklepienia, zazwyczaj bogato profilowany i zdobiony dekorem rzeźbiarskim, wykonany z kamienia lub ceramiki, charakterystyczny dla gotyckich sklepień krzyżowo-żebrowych.

Usytuowany jest w najwyższym punkcie sklepienia lub łęku. Określany też jako kliniec szczytowy, kliniec kluczowy. Zazwyczaj o nieco większych wymiarach niż pozostałe ciosy kamienne lub cegły. Przenosił siły ściskające. Określenie klucz częściej stosuje się w odniesieniu do łęku, archiwolty, natomiast zwornik w odniesieniu do sklepienia.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zwornik_(architektura)



© 2019 http://modm.slupsk.pl/