Zmienny prąd powoduje powstanie pola magnetycznego.
Ten zmienny strumień pola magnetycznego przewodzony przez rdzeń transformatora przepływa przez pozostałe zwoje, zwane wtórnymi.Powoduje to zjawisko zwane indukcją elektromagnetyczną, w skutek którego powstaje zmienna siła elektromotoryczna, czyli napięcie.
W zależności od ilości zwojów pierwotnych i wtórnych transformator może obniżać napięcie lub podwyższać napięcie.
Jedno z uzwojeń (zwane pierwotnym) podłączone jest do źródła prądu przemiennego.Powoduje to przepływ w nim prądu przemiennego.Przemienny prąd wywołuje powstanie zmiennego pola magnetycznego. Zmienny strumień pola magnetycznego, przewodzony przez rdzeń transformatora, przepływa przez pozostałe cewki (zwane wtórnymi). Zmiana strumienia pola magnetycznego w cewkach wtórnych wywołuje zjawisko indukcji elektromagnetycznej ? powstaje w nich zmienna siła elektromotoryczna (napięcie). Jeżeli pominie się opór uzwojeń oraz pojemności między zwojami uzwojeń i przyjmie się, że cały strumień magnetyczny wytworzony w uzwojeniu pierwotnym przenika przez rdzeń do uzwojenia wtórnego (nie ma strat pola magnetycznego na promieniowanie), to taki transformator nazywamy idealnym.Dla transformatora idealnego obowiązuje wzór: Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Transformator
Według wielu autorów transformator nie jest maszyną elektryczną, lecz urządzeniem; autorzy ci argumentują, że nie posiada on części ruchomych, wchodzi on jednak zwykle w zakres nauczania maszyn elektrycznych, gdyż zachodzą w nim zjawiska identyczne (poza ruchem) jak w maszynach prądu przemiennego. Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Transformator.