Jak wygląda praca w geodezji

ac. mappa ? obrus) ? uogólniony obraz powierzchni Ziemi lub jej części (także nieba lub planety czy innego ciała niebieskiego), wykonywany na płaszczyźnie, w skali, według zasad odwzorowania kartograficznego, przy użyciu umownych

Jak wygląda praca w geodezji W zasadzie zawsze konieczne będzie korzystanie z usług takich jak: , bez względu na to czy będzie to budowa, podział działki\działek czy cokolwiek innego.

Encyklopedia: Mapa

Mapa (z łac. mappa ? obrus) ? uogólniony obraz powierzchni Ziemi lub jej części (także nieba lub planety czy innego ciała niebieskiego), wykonywany na płaszczyźnie, w skali, według zasad odwzorowania kartograficznego, przy użyciu umownych znaków graficznych. Mapa stanowi podstawowe narzędzie badań i prezentacji wyników w historii, geografii i geodezji.

Przeniesienie powierzchni ze sfery (Ziemia nie jest idealną kulą, ma nieregularny kształt geoidy, ale przy sporządzaniu mapy przyjmuje się założenie o jej kulistości, lub że jest elipsoidą obrotową) na płaską powierzchnię mapy wymaga:

zastosowania odpowiedniego rzutu, czyli odwzorowania kartograficznego,
zmniejszenia obrazu do żądanej skali,
zastosowania przyjętych znaków umownych (zobacz: legenda mapy),
uogólnienia przedstawionego obrazu.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Mapa


Mierniczy przysięgły

Mierniczy przysięgły ? osoba zajmująca się miernictwem (rodzajem geodezji) jako wolnym zawodem w Polsce w latach 1925?1952.

Spełnienie warunków pozwalających uzyskać tytuł mierniczego przysięgłego, wymagało długotrwałego przygotowania, zazwyczaj poprzez konieczność odbycia odpowiednich studiów, a także stażu zawodowego. Wnioski o nadanie tytułu mogły składać osoby które spełniały warunki podane w ustawie z dnia 15 lipca 1925 roku2. Ustawa ta gwarantowała mierniczemu przysięgłemu wyłączność na prowadzenie wszelkich prac przynależnych do tej profesji i dawała gwarancję należytego ich wykonania.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Mierniczy_przysięgły


Kalkulacje

Na co składa się zawód geodety, cóż to głównie matematyka oraz geografia. Ilość koniecznych do opanowania wzorów i sposobów obliczeń kolejnych odniesień jest zastraszająca. Z tego powodu to nie jest zawód dla każdego, krótko mówiąc to praca raczej dla umysłów ścisłych. Nie umniejszając oczywiście humanistom.

Każdy drobny błąd w kalkulacjach geodety może się tragicznie skończyć, dlatego w przypadku ich pracy należy wszystko sprawdzać dwa razy. Nawet najsprawniejsi geodeci popełniają błędy, wiadomo jesteśmy tylko ludźmi.



© 2019 http://modm.slupsk.pl/